Kwalifikacyjne kursy zawodowe są formą kształcenia zawodowego dorosłych, umożliwiającą uzupełnienie, przekwalifikowanie lub zdobycie nowych kwalifikacji i uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie, wydanego przez państwową komisję egzaminacyjną, a tym samym uzyskanie wykształcenia w danym zawodzie.
KKZ, bo tak się je potocznie nazywa, zostały wprowadzone do systemu oświaty od września 2012r.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest prowadzony według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w danym zawodzie.
Jak zdobyć wykształcenie w nowym zawodzie?
W każdym zawodzie wyodrębniono kwalifikacje – jedną, dwie lub trzy. Po ukończeniu danej kwalifikacji, słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego, który upoważnia do przystąpienia do państwowego egzaminu zawodowego w części pisemnej oraz praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu z każdej z części, słuchacz otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, które potwierdza posiadanie umiejętności do wykonywania zawodu, ale tylko w zakresie tej kwalifikacji.
Warunkiem ubiegania się o wydanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie – potwierdzającego zdobycie wykształcenia w tym zawodzie, jest uzyskanie świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie ze wszystkich kwalifikacji, wyodrębnionych w zawodzie, w którym słuchacz podjął kształcenie oraz udokumentowanie posiadania wykształcenia ponadgimnazjalnego. Dopiero po wydaniu tego dyplomu, osoba może się legitymować posiadaniem wykształcenia w tym nowym zawodzie.
Kto może być słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego?
Słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego może być osoba pełnoletnia, niezależnie od posiadanego wykształcenia.
Oferta kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodach:
Rolnik |
Technik rolnik |
Zapisz się online |